PRVI MODUL TRENINGA ZA TRENERE U OBLASTI SVJETSKOG ETOSA U ŠKOLI

U periodu od 29.09.2016. do 01.10.2016. održan je prvi modul obrazovnog ciklusa Trening za trenere u oblasti ‘Svjetskog etosa u školi’ u franjevačkom samostanu ‘Sv. Bonaventura’ u Visokom kojeg je organizirala TPO Fondacija. Petnaest nastavnika/ca iz četiri kantona (Sarajevski, Tuzlanski, Zeničko-dobojski i Hercegovačko-neretvanski) su imali priliku učiti o osnovama andragoške metodologije, filozofiji, ljudskim pravima i socijalnoj pravdi iz religijskog i sekularnog ugla, a predavači i predavačice su bili/e stručnjaci/kinje iz gore navedenih oblasti: Mirjana Mavrak, Spahija Kozlić, fra Mile Babić, Zilka Spahić-šiljak, Emina Abrahamsdotter, Monja šuta-Hibert i Alen Kristić.

Svrha ovog trodnevnog obrazovnog ciklusa je osposobljavanje budućih voditelja/ica radionica svjetskog etosa koji će u narednom periodu promovirati i podučavati različitim mogućnostima intergracije svjetskog etosa u školski obrazovni sistem.

Ove godine nastavlja se implementacija sada već trogodišnjeg projekta ‘Svjetski etos u školi’ TPO Fondacije, a jedna od aktivnosti je edukacija i osposobljavanje budućih edukatora/ica u oblasti svjetskog etosa. Nakon prijavnog procesa i selekcije odabrano je 15 nastavnika/ca koji/e su učestvovali/e na radionicama svjetskog etosa, a oni/e su: Sanela Mesihović, Vanja Ivković, Munevera Rahmanović-Hrbat, Amela Petričević, Mirjana Krešić, Izet Numanović, Mirza Jahić, Sead Gazibegović, Sabahudin Ćeman, Miroslav Bagara, Selvira Mašnić, Muhamed Omazić, Alma Ahmethodžić, Semir Salihović i Amira Kadrispahić.

Prvoga dana predavanja i vježbe iz oblasti andragogije održala je profesorica Mirjana Mavrak sa Filozofskog fakulteta u Sarajevu. Obrađene su razlike u obrazovanju odraslih i djece te primjenjivost različitih metodologija u obrazovanju odraslih. Poslijepodnevni sati bili su posvećeni različitim metodama učenja kod djece, a razgovor o tome sa učesnicima/ama vodila je Monja šuta-Hibert.

Drugi dan bio je posvećen ljudskim pravima i percepciji istih sa različitih stajališta. Profesor Spahija Kozlić sa Filozofskog fakulteta u Zenici govorio je o ljudskim pravima i filozofiji pravde na primjerima velikih filozofa poput Aristotela i Platona, dok je profesorica Zilka Spahić – šiljak o istima govorila je iz rodne perspektive. Fra Mile Babić je sa prisutnima razgovarao o osnovim razlikama sekularizma, laicizma i religijskog ustroja jednog društva odnosno države. U drugome dijelu dana Alen Kristić je predstavio ljudska prava sa stajališta tri religije: islama, kršćanstva i židovstva.

Socijalna pravda u religijskom i sekularnom diskursu bila je na rasporedu posljednjeg dana. Emina Abrahamsdotter ponudila je tumačenje ovoga fenomena na nekoliko nivoa i davanjem primjera iz evropske i američke tradicije. Uslijedila je diskusija sa učesnicima/ama koji/e su uzimali/e primjere različite socijalne (ne)pravde poput boračkih prava, prava djece na obrazovanje, zdravstvenu zaštitu i prava manjina. Alen Kristić predstavio je temeljne koncepte socijalne pravde koji su prisutni u tri monoteističke religije.

Tokom ovog obrazovnog programa učesnici/e su također imali/e priliku vidjeti i upoznati se sa različitim aspektima bosanskohercegovačke baštine koja se čuva u franjevačkom samostanu u Visokom. Posjetili/e su knjižnicu koja broji 65 000 primjeraka knjiga i 20 000 časopisa, lapidarij, etnološki muzej i crkvu te upoznali se sa historijom i nastajanjem ovih impresivnih zbirki. Sljedeći obrazovni ciklus je dogovoren za mjesec decembar 2016. kada će novi set tema biti obrađivan.

http://etos.ba/galerija/tot-svjetski-etos-u-skoli-prvi-modul-u-visokom/28