ETOS RODNE RAVNOPRAVNOSTI U MOSTARU

Religije imaju potencijal za promicanje rodne ravnopravnosti ako se tumače univerzalistički i inkluzivno, istaknuto je na seminaru o rodnoj ravnopravnosti održanom 09.02.2017 godine u Mostaru. IMIC Centar Zajedno, TPO Fondacija i Omladinski forum Mostar uz podršku Ekumenske ženske inicijative iz Omiša okupili su studente i nastavnike iz Hercegovačko-neretvanskog kantona kako bi o razvoju roda, rodnih teorija, i rodnih identiteta progovorili iz perspektive znanosti i religijskih tradicija kršćanstva i islama.

Doc. Dr. Zilka Spahić šiljak je upoznala učesnike sa četiri osnovne znanstvene teorije razvoja roda: psihološko-analitička, teorija spcijalnog učenja, kognitivna teorija i teorija rodne sheme, a onda kroz antropologiju žene u islamu pokazala da su kroz povijest dominirale svije vrste idealiziranih kozmogonija rodnih odnosa: patrijarhalna i egalitarna. Ovisno o tome šta je ko želio upisivati u islamsku tradiciju, jedna od ove dvije kozmogonije je prevladala.

Mr.sci. Božana Ivelić-Katava je svoje izlaganje usmjerila na biblijsku antropologiju žene na koju je uveliko utjecala grčka filozofija, a posebno Aristotelovo poimanje rađanja i razmnožavanja. Na ovaj način učesnici su mogli prepoznati kako se gradi stereotipna slika ‘muške i ženske’ naravi i kako stereotipi utječu na rodnu ravnopravnost u porodici i društvu