ETOS Inicijativa: – ‘RAZLIČITOST OBOGAĆUJE’ – Gimnazija ‘Musa Ćazim Ćatić’, Tešanj

Svi smo pripadnici jedne velike porodice, Čovjekove porodice.Svi smo pripadnici jedne velike porodice, Čovjekove porodice.
TPO Fondacija je u okviru ETOS inicijative dodijelila grant projektu pod nazivom ''Različitost obogaćuje''. Projekt se implementirao u periodu od juna do novembra 2019. U projektu su učestvovale dvije srednje škole: Gimnazija ''Musa Ćazim Ćatić'' Tešanj i MSS ''Stjepana Radića'' Usora. Projekt koordinator je bio Sabahudin Ćeman.
 

Glavni cilj projekta je bio unaprijediti interkulturni i međureligijski dijalog i razumijevanje na područjima općina Tešanj i Usora, islamske zajednice i župe sv. Ante Padovanskog između mladih iz navedene dvije škole.

Održane aktivnosti:

Aktivnost 1. Radionica ''Kultura i interkulturalizam''. 30 učenika iz Tešnja i Usore su prisustvovali radionici u prostorijama Gimnazije u Tešnju. Radionicu su vodili Miralem Brkić, Amira Solo i Kristijan Glavaš. Zaključak radionice je bio da smo svi pripadnici jedne velike porodice iz vrste Čovjek te da nas povezuje mnogo više stvari  nego što nas razdvaja.

Aktivnost 2. Radionice ''Dijalog religija'' koju je vodio Sabahudin Ćeman i ''Odnos prema drugom i drugačijem'' koju je vodio Adnan Karahodžić. U skladu sa idejama Hansa Kunga, da do dijaloga ne može doći bez poznavanja onih s kojima se vodi dijalog, istaknuta su ''zlatna pravila'' religija.

Aktivnost 3. Zajednički obilazak Čaršijske džamije u Tešnju i Gradine – tešanjske tvrđave. Učenici obje škole su u pratnji svojih profesora obilazili ove građevine.

Aktivnost 4. Radionica ''Stereotipi i predrasude'' koju su vodili Kristijan Glavaš, Miralem Brkić i Amira Solo u prostorijama MSS u Usori. Učenicima su predstavljene fotografije raznih profila ljudi, od predsjednika države, glumaca do serijskih ubica. Fotografije su ciljano birane tako da učenike navedu na stereotipna zaključivanja i da osvijeste taj proces.

Aktivnost 5. Radionice ''Dijalog religija'' i ''Odnos prema drugom i drugačijem'' za profesore MSš ''Stjepana Radića'' u Usori koje su vodili Sabahudin Ćeman i Adnan Karahodžić. Učesnici su upoznati o značaju ideja Hansa Kunga za nas u BiH ali i za čovječanstvo te su zaključili da ako ne možemo uticati na našu prošlost, možemo svakako pozitivno uticati u okvirima sadašnjeg odgojno – obrazovnog procesa te učiti mlade na interkulturno i međureligijsko razumijevanje i uvažavanje.

Aktivnost 6. Obilazak župe sv. Ante Padovanskog u Usori. Učenici obje škole su, u pratnji svojih profesora, posjetili ovaj objekt gdje im se u crkvi obratio fra Ivica Vidak.

Aktivnost 7. Okrugli stol ''Interkulturni i međureligijski dijalog''. Održan u maloj Sali ''Centra za kulturu i obrazovanje'' u Tešnju. Učesnici su bili Fuad Omerbašić imam iz Tešnja, župnik fra Ivica Vidak iz Usore, koordinator projekta Sabahudin Ćeman iz Tešnja i Miralem Alić ispred NVO ''Sehara'' iz Tešnja. Okrugli stol je poantirao značaj interkulturalnog i međureligijskog dijaloga muslimana i kršćana, navodeći primjere dobre prakse iz prošlosti poput susreta sv. Franje Asiškog sa sultanom Egipta u jeku križarskog pohoda te su istaknute ideje i doprinos Hansa Kunga na tom planu.

Aktivnost 8. Strip o različitostima. Učenici iz Tešnja su uz instrukcije Miralema Brkića uradili strip o različitostima sa akcentom da one nisu problem nego bogatstvo.

Ukupno je educirano 530 učenika u obje škole i 31 profesor o važnosti svjetskoga etosa.

Većina učenika koji su učestvovali u projektu žive u homogenim, jednoetničkim zajednicama i zbog toga nisu imali priliku ranije da se na ovakav način upoznaju, druže i uče jedni o drugima. Stoga su konstantno pitali implementatore projekta zašto se ovakvo nešto ranije nije događalo u njihovim mjestima i kad će se opet organizirati sličan projekt. Zahvaljujući ovom projektu, učenici imaju priliku u budućnosti se više družiti i međusobno uvažavati nakon što je prvi i osnovni korak urađen.