ETOS Inicijativa: ‘Čovjek se na čovjeka oslanja’ – Osnovna škola ‘Breške’, Tuzla

''što je škola otvorenija prema roditeljima kao partnerima škole i lokalnoj zajednici, to je uspješnije školsko ozračje, a učenici su više motivirani za sticanje znanja i potrebnih vještina.''
TPO Fondacija je u okviru ETOS inicijative dodijelila grant projektu pod nazivom ''Čovjek se na čovjeka oslanja''. Projekt se implementirao u periodu od maja do novembra 2019. U projektu su učestvovale Osnovna škola ''Husino'' i Osnovna škola ''Breške'' iz Tuzle. Projekt koordinatorica je bila Amela Petričević.

Projekt je učenicima približio razumijevanje vrijednosti čovjeka, njegove uloge za bivstvovanjem u miru, sigurnijem i zdravijem življenju te promovisanje i življenje univerzalnih vrijednosti.

Glavni cilj projekta je bio razviti i jačati kompetencije učenika, nastavnika i roditelja kao partnera škole, nenasilno komunicirati, promovisati i živjeti univerzalne vrijednosti i međureligijski dijalog.

Održane aktivnosti:

Aktivnost 1. Radni sastanak učesnika. 30.5.2019. U Osnovnoj školi ''Husino'' je održan radni sastanak učesnika interkulturnog i međureligijskog projekta ''Čovjek se na čovjeka oslanja''. Nazočni su bili direktor i pedagogice škola, predstavnica Omladinskog pokreta ''Revolt'' i koordinatorica projekta. Dogovoreno je da će projekt uključiti sve učenike, nastavnike i roditelje kao partnere škole kroz nastavne i vannastavne aktivnosti te da će se temeljiti na ETOS smjernicama i naglašavati vrijednosti etičnosti, tolerancije, otvorenosti i solidarnosti. Učesnici su pogledali film projekt koordinatorice ''škola, naš drugi dom'' čija je promocija bila 29.10.2018. na ETOS Konferenciji u Sarajevu.

Aktivnost 2. Radionice za roditelje i učenike. Cilj radionica je bio ostvariti što bolju komunikaciju između roditelja i djece te ih motivirati da što kreativnije i kvalitetnije provedu slobodno vrijeme. Voditelji radionica su bili: Amela Petričević, Ljiljana Pavljašević, Gordana Tomić, Nefisa Alić, Nataša Tokić, Selma Mehanović, Zijada Ahmetović, Irma Karić i Amira Ruvić. Educirano je 100 roditelja kroz radionice i roditeljske sastanke te svi učenici od prvog do šestog razreda. Zaključak svih je bio taj da ''što je škola otvorenija prema roditeljima kao partnerima škole i lokalnoj zajednici, to je uspješnije školsko ozračje, a učenici su više motivirani za sticanje znanja i potrebnih vještina.''

Aktivnost 3. Radionice za učenike o temama ''Važnost nenasilne komunikacije u dijalogu'' koju je vodila Jasmina Brkić te o temi ''Govor mržnje'' koju je vodila Anamarija Lukić. 40 učenika od šestog do osmog razreda je prisustvovalo radionicama.

Aktivnost 4. ''Nisi sam/-a'' – Humane aktivnosti. Učenici su u pratnji pedagogice i nastavnice organizirali posjetu staračkom domu ''Oaza'' u lokalnoj zajednici. Razgovarali su sa dedama i nanama, namještali im krevete i na rastanku im uručili likovne radove za njih pripremljene. Pedagogica Irma Karić je istakla kako je ovaj susret mnogo značio korisnicima staračkog doma koji nisu skidali osmijeh s lica a i djeca jedva čekaju ponovo doći da im izvedu što ljepši program i ispune im dane ljubavlju, toplinom i srećom.

Aktivnost 5. ''Lijepe misli – lijepi osjećaji – lijepe riječi – radost čovječnosti''. Nastavnice jezika i književnosti Ljiljana Pavljašević i Draga Pejić su realizovale radionice čitanja i kreativnog pisanja. Nastavnica Likovne kulture Alma Krašić je u saradnji sa slikarom Antom Miljanovićem održala dvije likovne radionice – jednu u školi i drugu u Domu kulture ''Husino''. Likovni i literarni radovi će se izložiti na zidnim novinama, školskim novinama i na završnoj manifestaciji realizacije projekta u Domu kulture ''Husino''.

Aktivnost 6. Panel diskusija: ''Kuda ideš, čovječe?''. Diskutovano je i promovisano cjeloživotno učenje i kompetencije za međuljudsko razumijevanje. Moto panela je bila krilatica: ''Još se uvijek moramo učiti zajednički živjeti'' (H.G. Gadamer). Nakon održane panel diskusije, učenici su učestvovali u radionicama: ''Vrijednosti zajedničkog življenja'' koju je vodila Sanja Hajdukov i ''Izazovi interkulturalizma'' koju je vodila Admira Uzunić. Istovremeno, nastavnici su primjenjivali ''Darivanje od srca'' u cilju unapređenja odgojno – obrazovnog rada podjednako u nastavnim i vannastavnim aktivnostima te u saradnji sa roditeljima i lokalnom zajednicom.

Aktivnost 7. Zasadimo ''drvo prijateljstva''. Predstavnik Ekološkog saveza ''EKO ZELENI'' TK-a Muhamed Omerović je u školskom dvorištu za sve prisutne održao ekološki čas o značaju očuvanja prirode od zagađenja, značaju sadnje svakog stabla i važnosti obilježavanja ekoloških datuma kao što je Dan klimatskih promjena i Dan planina.

Aktivnost 8. Završna manifestacija i okrugli stol: ''Kuda ideš, čovječe?''. U punoj Sali Doma kulture ''Husino'' je upriličena završna manifestacija projekta ''Čovjek se na čovjeka oslanja''. Učesnici su pogledali prezentaciju aktivnosti koje su se odvijale od maja do novembra 2019. škole učesnice su promovisane kao škole koje se temelje na ETOS vrijednostima koje služe kao prevencija svakom obliku nasilja i diskriminacije i kao borba protiv svakog oblika stereotipa i predrasuda. Nakon toga je upriličen okrugli stol čija je moderatorica bila Vesna Divković, a učesnici su bili Sanja Hajdukov Erazmo, Željka Mitrović, Mirela Vrabac, Maja Jurčenko, Adela Jahić, Izet Numanović, Marko Pranjić i Muhamed Omerović. Poruka okruglog stola je bila da je biti čovjek najveća vrijednost jer se čovjek na čovjeka oslanja.