DAN LJUDSKIH PRAVA I KAMPANJA 16 DANA AKTIVIZMA 2017.

Pod motom PROBUDI, POKRENI PROMIJENI‘ TPO Fondacija je u okviru projekta ‘Prevencija vršnjačkog i rodno zasnovanog nasilja u školi’ koji podržava Norveška vlada, provela je kampanju 16 dana aktivizma u preko 40 osnovnih i srednjih škola BiH. Svečanim obilježavanjem Međunarodnog dana ljudskih prava 11.12.2017,  okončana je ovogodišnja kampanju 16 dana aktivizma u kojoj je učestvovalopreko 300 nastavnika/capreko 1000 učenika/ca i preko 2000 roditelja. U partnerstvu sa Jevrejskom općinom BiH u 11 sati održana je završna manifestacija na kojoj su predstavljeni priručnici za jačenje komptencija nastavnika i roditelja, Baseline studija i upriličena je izložba odabranih radova stripa učenika osnovnih i srednjih škola i dodijeljene nagrade najboljim mladim crtačima stripa.

Video: https://youtu.be/8ECELA1mpx

Tokom proteklih 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja, TPO Fondacija je zajedno sa 41 osnovnom i srednjom školom širom BiH realizirala niz edukativnih aktivnosti čiji je moto PROBUDI, POKRENI, PORMJENIOvogodišnja kampanja je okupila preko 200 nastavnika i nastavnica kao i preko 1000 učenica koji su zahvaljujući velikom broju didaktičkih i promotivnih materijala TPO Fondacije zajedno propitivali značaj i mogućnosti sinergijskog djelovanja porodice, nastavnika/ca i roditelja/ica. Uz podršku TPO Fondacije održano je preko 160 različitih radionica na kojima su podjednako učestvovali i nastavnici/ce i učenici/e i roditelji/ce a rezultati održanih aktivnosti su bili osnažene školske zajednice, nasmijana učenička lica i pozitivno iznenađeni roditelji.

Posljednji dan kampanje je tradicionalno obilježen Međunarodnim danom ljudskih prava kada je TPO Fondacija brojnim gostima/šćama predstavila sve održane aktivnosti i još jednom ukazala na značaj aktivne suradnje porodice i škole u smanjenju i prevenciji rodnog i vršnjačkog nasilja u bh. društvu. Sastavni dio kampanje je bio i objavljeni konkurs za najbolji strip rad namijenjen mladima iz cijele Bosne i Hercegovine, a koji je rezultirao velikim brojem prijavljenih radova iz cijele Bosne i Hercegovine. Stručni žiri u sastavu: Sanja Jurićprof. hrvatskog jezika, Semir Salihović, prof. religijske pedagogije i Neven Misavljević, ilustrator i grafički dizajner, izdvojili su 19 najboljih radova koji su u skladu sa zadatim smjernicama i kriterijima u potpunosti obuhvatili temu i zahtjeve konkursa. Pomenuti radovi su javnosti predstavljeni u sklopu promocije priručnika: ‘Prevencija vršnjačkog i rodno zasnovanog nasilja: jačanje kompetencija nastavnika u radu sa djecom’ urednice Melike šahinović i Amile Kahrović-Posavljak; ‘Prevencija vršnjačkog i rodno zasnovanog nasilja: jačanje kompetencija nastavnika u radu sa rodteljima’, urednice Monja šuta Hibertl kao i Baseline studija -Vršnjačko i rodno zasnovano nasilje u osnovnim školama‘ urednice Melike šahinović i Alme Jeftić. Riječ je o publikacijama nastalim u okviru trogodišnjeg projekta ‘Prevencija vršnjačkog i rodno zasnovanog nasilja u školama’ kojeg TPO Fondacija realizira uz podršku ministarstava obrazovanja Kantona Sarajevo, Hercegovačko-neretvanskog kantona i Srednjo-bosanskog kantona a u partnerstvu sa trideset osnovnih bosanskohercegovačkih škola. Na promociji se obratila stručna savjetnica Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta  Hercegovačko-neretvanskog kantona gđa. Emina Jusufbegović i ispred partnerskih osnovnih škola Srednjo-bosanskog kantona pedagoginja i psihologinja gđa. Snježana Petraš.

Promocija i kolektivna izložba najboljih strip radova su održane 11.12.2017. povodom Međunarodnog dana ljudskih prava u svečanoj sali Jevrejske opštine, a cijeli događaj je okupio preko 180 mladih ljudi,djece, nastavnika i nastavnica, predstavnika/ca nekoliko ministarstava obrazovanja kao i drugih partnera TPO Fondacije. Tim povodom, zahvaljujući finansijskoj podršci Norveške vlade i  UniCredit banke d.d. Mostar, žiri je imao posebnu čast i zadovoljstvo proglasiti četiri najbolja strip rada u dvije kategorije za 2017. godinu.

PRVA KATEGORIJA ZA UČENIKE/CE UZRASTA OD 12 DO 15 GODINA:

  • Prvo mjesto: Valerija Barić, Osnovna škola 13. rujan, Jajce;
  • Drugo mjesto: Naida Mutapčić, Gimnazija Dobrinja, Sarajevo;
  • Treće mjesto: Selma Omerika, Osnovna škola Gnojnice, Gnojnice;
  • Specijalna Nagrada: Arnis Selimotić, Srednja građevinska škola Mostar, Mostar.

DRUGA KATEGORIJA ZA MLADE UZRASTA OD 16 DO 22 GODINE:

  • Prvo mjesto: Elma Nukić, Gimnaziija Živinice, Živinice;
  • Drugo mjesto: Yasmina Dorić, Srednja škola za okoliš i drvni dizajn, Sarajevo;
  • Treće mjesto: Amar Rahić, Gimnazija Mostar, Mostar;
  • Specijalna Nagrada: Elma Alić, Srednja građevinska škola Mostar, Mostar.
             OBRAZLOŽENJE ŽIRIJA

U uži krug su ušli sljedeći/e natjecatelji/ce, a njihovi radovi su bili izloženi na promociji. Njihov dolazak u Sarajevo su omogućili dugogodišnji partneri iz Regionalnog austrijskog ureda za naučnu i kulturnu saradnju. 

IZLOŽENI SU RADOVI:

  • Merjem Ganć, Gimnazija Dobrinja, Sarajevo;
  • Udovčić Ante, Treća osnovna škola Mostar, Mostar;
  • Mekić Dženeta, Srednja škola za tekstil, kožu i dizajn, Sarajevo;
  • Puce Isam, Osnovna škola Blagaj, Blagaj;
  • Deni Karadža, Treća osnovna škola, Bugojno;
  • Amina Ganić, Gimnazija Dobrinja Sarajevo, Sarajevo;
  • Uzunović Medina, Srednja tehnička škola grafičkih tehnologija i multimedije Ilidža, Ilidža;
  • Melisa Kurtović, Srednja građevinska škola Mostar, Mostar;
  • Rogo Ajla, Gimnazija Dobrinja, Sarajevo;
  • Melika Mundžić, Gimnazija Dobrinja, Sarajevo;
  • Tipur Hana, Četvrta osnovna škola Mostar, Mostar;
  • Sara Dramac, Osnovna škola 13. rujan, Jajce.