16 DANA AKTIVIZMA U OSNOVNIM I SREDNJIM ŠKOLAMA

Preko 500 učenika i učenica iz 24 bh. škole  zajedno sa svojim nastavnicama i nastavnicima bavili/e su se pitanjima rodno zasnovanog i vršnjačkog nasilja tokom kampanje 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja pod motom PROBUDI, POKRENI, PROMIJENI. U saradnji sa Ministarstvom obrazovanja, nauke, kulture i sporta Hercegovačko-neretvanskog kantona, Pedagoškim zavodom Kantona Tuzla i Ministarstvom za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo TPO Fondacija je sprovela niz obrazovnih aktivnosti u osnovnim i srednjim školama iz Hercegovačko- neretvanskog, Tuzlanskog i Sarajevskog kantona. Jedan dan, 07.12.2016. godine sve škole su zajedno organizirale male kampanje za svoje učenike i nastavnike.

Gradeći bosanskohercegovačku saradničku mrežu nastavnika i nastavnica, TPO Fondacija je ove godine okupila 24 osnovne i srednje škole koje su se aktivno uključile u svjetsko obilježavanje 16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama, djevojkama i djevojčicama.

Zajednički cilj je bio aktivan doprinos podizanju svijesti kod mladih i djece o uzrocima i posljedicama rodno zasnovanog ali i vršnjačkog nasilja. Koristeći različite obrazovne sadržaje i pristupe podučavanju, o ovom problemu se razgovaralo kroz prizmu ljudskih prava i tematiziranje (ne)kulture nasilja općenito u našem društvu. U cijeloj kampanji je učestvovalo preko 500 učenika i učenica, a svaka škola je u skladu sa mogućnostima i uz podršku TPO Fondacije realizirala niz obrazovnih aktivnosti koje podrazumijevaju korištenje medijske pedagogije, participatornih metoda rada, interaktivnih radionica i drugih pristupa podučavanju.

Povodom toga, tokom pomenute kampanje dogovoreno je da će 07.12.2016. godine sve osnovne i srednje škole koje su uključene u ovu incijativu sprovesti barem dvije zajedničke aktivnosti i na taj način sinergijski ukazati na značaj ove teme.

Jedna od zajedničkih aktivnosti, koja je ovim povodom realizirana je promocija i korištenje Bauk FemiNauk animacija uz pomoć kojih su prisutni/e učenici i učenice imali/e priliku promišljati o važnim pitanjima koja se ne tiču samo rodne ravnopravnosti, već ujedno i propitivanja prethodno naučenih i ustaljenih obrazaca mišljenja.

Zahvaljujemo se učenicama i učenicama, njihovim nastavnicama i nastavnicima kao i cjelokupnim školskim kolektivima koji su još jednom pokazali da, pored niza prepreka koje karakterišu bh. obrazovni sistem, predanost univerzalnim etičkim uvjerenjima i ljubav prema pedagoškom radu prednjače i unaprjeđuju rad naših škola i školskih programa.

Njihova zajednička poruka da o nasilju ne smijemo šutjeti, te da nasilje nikada ne može biti rješenje zabilježene su na brojnim fotografijama i video radovima. Oni su se probudili i pokrenuli i vjerujemo da će na taj način donijeti promjene u svom školskom okruženju, porodici i zajednici.